مرگ نزدیک است

" مرگ دور است" این عبارت عنوان برنامه‌ای است در شبکه من و تو که گاه گاهی پخش می‌شود، در این برنامه انسانهایی را می‌بینیم که در شرایطی سخت پیش آمده ناشی از حادثه‌ای با مرگ دست و پنجه نرم می‌‌کنند و بالاخره با پیروزی بر آن جان سالم بدر می‌برند.

چیزی که برایم در این عنوان جلب توجه می‌کند این است که امروزه با حقیقتی مخالف آن روبرو هستیم. در این یکسال و اندی که از رفتن مامان می‌گذرد این نکته برایم بیشتر روشن شده که چه راحت زندگی‌ها به پایان می‌رسد. یک حادثه معمولی، یک بیماری عجیب، حتی یک سرماخوردگی و بی‌احتیاطی کوچک به سادگی کسی را به دنیای دیگر می‌فرستد.

در همین چند هفته‌ای که از سال جدید گذشته، خبر درگذشت چندین و چند نفر را شنیده‌ام که برخی جوانانی بوده‌اند که کسی انتظار از دنیا رفتنشان را نمی‌کشید. در رسانه‌ها نیز همه ما، حداقل اخبار مرگ نابهنگام عسل بدیعی و بیش از 35 کشته زلزله بوشهر را شنیده‌ایم.

هر چند گاهی با خود می‌گویم شاید بوجود آمدن این فکر که مردن ساده است، ناشی از تعداد زیاد خبرهای فوتی باشد که بنا بر اقتضای سنی اینروزها به دستم می‌رسد و  بعبارتی هر چه از سنم می‌گذرد چون دامنه ارتباطات اجتماعی گسترده‌تری نسبت به گذشته پیدا می‌کنم، با تعداد بیشتری از افراد که در معرض پایان زندگی و روبرویی با مرگ هستند مواجه می‌شوم.   

اما در هر صورت من، بر خلاف عبارت بالا فکر می‌کنم  که:

" مرگ خیلی خیلی نزدیک است"

/ 0 نظر / 22 بازدید